Planificare in tabel Excel, an scolar 2016-2017 – de completat

Voi aborda si anul acesta o planificare integrata. De mare ajutor imi e documentul Excel care ma lasa sa vad dintr-o data toate informatiile.

Planificare in tabel Excel

Iata cum functioneaza aceasta planificare in tabel Excel:

1. Descarcati documentul actualizat pentru 2022-2023 in calculatorul vostru – AICI.
2. Documentul are mai multe sheets: Planificare generala, Comunicare, matematica, Stiinte, Arte vizuale, Muzica, Educatie fizica si Disciplina. Aceasta fila cu Disciplina este pentru orice disciplina din planul vostru: la clasele 0-2 poate fi Dezvoltare personala, la clasa a 3-a poate fi Joc si miscare, la a 4-a poate fi Istorie.
3. Fila Planificare generala –  in a doua coloana sunt numerotate saptamanile (le-am numarotat in ordine, chiar si pe cele de vacanta, deoarece e mai usor la tabel); in coloanele urmatoare sunt zilele fiecarei luni; urmeaza coloana cu tema (ma refer la tema ca la o unitate generala pentru toate materiile la un loc); coloanele cu disciplinele – aici veti completa, pentru fiecare disciplina, continuturile din saptamana respectiva

Planificare in tabel Excel

4. Filele disciplinelor – La fiecare disciplina tabelul va prelua automat (daca nu modificati), date din fila Planificare generala si anume: numarul saptamanii, tema generala, continutul saptamanii respective; urmeaza ca voi sa completati cu unitatea de invatare (Adunarea nr pana la 100 spre exemplu), competentele specifice, numarul de ore, perioada.
5. Puteti insera coloane sau randuri in functie de nevoile voastre, dar numai dupa ce ati salvat documentul in claculatorul vostru.
6. Pentru a va fi mai usor, inserati din optiunea Insert, un antet, cu optiunea Header – acolo puteti scrie scoala, clasa, numele invatatorului – aceste informatii se vor salva pe toate paginile.
7. Paginile sunt setate pentru a se incadra pe foile ce le veti imprima.

Sper sa va fie de folos. Daca aveti intrebari, lasati un comentariu.

Alte articole pe blog: Planificare 2023 blanco, Clubul de lectura.

Ema

9 thoughts on “Planificare in tabel Excel, an scolar 2016-2017 – de completat”

  1. Multumesc tare mult ! Desi nu-s cadru didactic , o astfel de planificare ma ajuta enorm , pt a putea tine pasul cu programa scolara din Ro ! Multumesc ! Imbratisari !

  2. Va multumesc pentru ideile impartasite pe acest site! Sunt de folos atat parintilor, copiilor, cat si dascalilor! 😀

  3. Emilia,
    Daca te referi la anul trecut, in clasa a II-a, am folosit caietul de comunicare de la Editura Sinapsis, iar la mate caietul Robik de la Editura Carminis.

  4. Mi-as fi dorit sa merg dupa planificarea postata de dumneavoastra pentru clasa pregatitoare, dar nu am gasit in postari decat prima parte a ei. Poate nu stiu eu sa caut?

  5. Va multumesc pentru planificare. Anul acesta am facut planificarea in excel. Este mult mai usor decat in word. E aproape gata. Mi-ati usurat munca si am economisit mult timp. Stim cu totii ca statul la calculator si intocmirea planificarii iti ia muuuuult timp mai ales daca nu ai manuale. Succes in noul an scolar !

  6. Multumim de ajutor. Am si o intrebare, predati si ed fizica ?
    Succes pe mai departe si multe rezultate frumoase.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.