Planificare anuala blanco 2017 – 2018

Cauti o planificare anuala? Am actualizat tabelul din anii trecuti. Poate va e de folos organizarea mea. Dar inainte sa il descarcati in calculator si inainte sa completati, cititi detaliile de mai jos.

planificare anuala

 

Planificare anuala in Word sau Excel?

In fiecare an cineva imi spune: Ni s-a cerut sa facem planificarea in Word. Nici vorba! Word e pentru texte si editare de texte. Are desigur si o functie de inserare de tabel, dar nu e acelasi lucru. Daca vreti sa lucrati eficient si organizat intr-un tabel, atunci folositi Excel.  Din Word nici nu se poate aranja bine un tabel si nici nu se poate copia tabelul intr-un mod usor.

Planificarea mea e asadar organizata tabelar in Excel. Prima fila este pentru planificarea generala, de ansamblu si reuneste toate disciplinele, calendarul, saptamanile, temele. Temele nu se refera la unitatea de invatare. Ele au in vedere subiectele tematice pe care vi le propuneti, exemplu: Universul, In lumea animalelor, A venit iarna… Tabelul meu va ajuta sa aveti o privire de ansamblu. Poate abordati o planificare integrata. Posibil sa potriviti subiectele fiecarei discipline cu tema generala. Sau poate aveti o abordare clasica. In toate aceste cazuri, o privire de ansamblu va e de folos.

Planificare anuala pe clase

Am pregatit doua planificari: una e pentru clasele pregatitoare – a treia (are si dezvoltare personala. Desi in clasa a 3-a nu se mai face dezvoltare personala, am lasat tabelul asa. Va e usor sa scoateti aceasta coloana daca nu va e de folos. La fel si fila aferenta pe care scrie dezvoltare personala. Separat veti gasi o planificare pentru clasa a 4-a, cu istorie si geografie. Le puteti descarca aici Planificare clasele 0-3 si  Planificare clasa 4  Trebuie sa precizez ca aceasta e formula pe care am folosit-o eu, cu matematica si stiinte in coloane separate chiar si la clasa pregatitoare, deoarece mi s-a parut ca asa ma ajuta intr-adevar si pot urmari mai usor temele si obiectivele. La fel si pentru alte discipline. Poate ele au alta denumire in programa, eu le-am zis simplu si pe scurt. Voi puteti  modifica si adapta nevoilor si criteriilor voastre.

Filele urmatoare contin tabele pentru fiecare disciplina. Le-am conceput pentru a va usura munca.  In foile urmatoare sa preia o parte din informatiile din prima fila cu planificarea generala. Acest lucru se face cu ajutorul unor formule simple. Informatiile care se preiau din primul tabel sunt tema si continuturile. Veti vedea ca aici apar deja niste cuvinte sau doar zero. Incercati sa nu stergeti formula.

Cum sa lucrati in aceasta planificare anuala

Completati prima fila cu planificarea generala. Cand ati terminat, completati disciplinele cu informatiile lipsa: unitatea de invatare, competente, numar de ore, perioada. Adaugati alte detalii paginilor: numele vostru, scoala, clasa. Desigur ca puteti adauga si alte coloane sau randuri daca aveti nevoie de ele. tabelul este editabil. Paginile sunt asezate culcat, landscape. Daca le doriti in picioare, portrait, tot aranjamentul se va deforma din pacate. Puteti rearanja totul, insa atunci veti avea mai mult decat 3 pagini cum am organizat eu.

Daca aveti intrebari, sugestii, daca aveti nevoie de ajutor, lasati un comentariu.

Pe blog am si o o agenda a invatatorului pe care o puteti folosi. E colorata si bine organizata. O gasiti la adresa Agenda invatatorului.

Ema

10 thoughts on “Planificare anuala blanco 2017 – 2018”

 1. Buna ziua, cum se poate descaraca astfel incat sa se poata deschide in excel si sa se poata lucra in el?

  1. Alina,
   Apesi pe cuvintele ingrosate si colorate cu albastru (acum le-am modificat culoarea ca sa se vada) Planificare clasele 0-3 si Planificare clasa 4. Se deschide Google Drive. Acolo ai in partea dreapta sus butonul sageata care te ajuta sa descarci formatul Excel in calculatorul tau. Daca mai ai intrebari sau nu poti descarca, lasa-mi un mesaj. Ema

 2. Bună ziua!
  Cum pot să deschid planificarea claselor 0-3?
  Am încercat sa o vad, dar nu am reușit să o deschid.
  Mulțumesc!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.