Pinterest

Pinterest pentru profesori

 1. Ce e Pinterest, de ce sa ai un cont aici, cum functioneaza? Daca esti cadru didactic: educatoare, invatatoare, profesor de gimnaziu sau de liceu, sigur cauti mereu pe internet ceva care sa te inspire, sa iti dea o idee, un indiciu. E atat de la indemana azi sa deschizi calculatorul sau telefonul si sa rasfoiesti pagini, incat probabil internetul a devenit principala sursa de cautare. De multe ori bibliotecile sunt pe locul doi, asta si din cauza faptului ca internetul nu ofera doar informatii, ci si poze. Si, mai ales, internetul te conecteaza cu lumea. Poti urmari pe EmaLaScoala pe Pinterest AICI.

Pinterest

Ce e Pinterest?

E o platforma de social media care permite utilizatorilor sa salveze in contul lor imagini de pe internet. Sau sa isi incarce propriile imagini din calculator.

 • FOARTE IMPORTANT! – Pinterest nu e o entitate, nu e o persoana care pune pozele acolo. E o comunitate unde sunt adunate poze de la mii de utilizatori. Cand gasiti poze pe Pinterest, NU spuneti ca sursa de inspiratie e Pinterest, deoarece nu Pinterest a facut acea poza si nici lucrul care se afla in ea. Alti oameni au muncit la lucrul acela si au pus poza acolo. Daca e acolo nu inseamna ca e gratis. Respecta drepturile de autor si apreciaza munca celorlalti, mergi pe linkul pozei, vezi cine a muncit la ea. Asa e corect.
 • IMPORTANT – De regula, fiecare poza are un link atasat. Dand click pe poza veti fi redirectionati pe pagina (site, blog) de unde a fost salvata poza.

Cum functioneaza Pinterest?

 • Gandeste-te la Pinterest ca la un panou urias pe care tu prinzi cu ace de gamalie niste poze frumoase. De ce le pui acolo? Ca sa te inspire, ca sa le vezi mereu, sa iti amintesti ceva. Chiar numele de Pinterest de la acest lucru vine: PIN in limba engleza inseamna ac. Iar PIN + INTEREST – adica salvezi ce te intereseaza.
 • Iti faci un cont. Iti faci foldere tematice. Asta e marea utilitate: totul poate fi organizat tematic. Vei sti mereu unde sa cauti daca iti denumesti folderele sugestiv: Fise de mate, Idei de pictura, Muzica, Activitati cu litere.
 • Pentru ca e o platforma care se bazeaza pe interactiune (ca si Facebook sau Instagram sau Twitter), e important sa Urmaresti (Follow) alti utilizatori, conform intereselor tale. Fiecare profil are in partea dreapta butonul cu Follow. Apesi pe el si gata, vei vedea ce salveza persoana respectiva in contul sau.

Pinterest

 

 • Cum gasesti pe cine sa urmeresti? In caseta de cautare din partea de sus tastezi cuvinte care te intereseaza. Poti scrie in limba romana sau in engleza (sau in alta limba): scoala, idei de activitati, activitati pentru copii. Iti apare o fereastra si acolo vei vedea ca iti apar Persoane (People) sau Foldere (Boards). Dai click pe fiecare persoana si daca iti place ce foldere, are o urmaresti. Daca dai click pe foldere vei vedea doar foldere selecatte dupa denumirea pe care ai introdus-o. Poti urmari persoanele cu intreg profilul lor sau doar unele foldere.
 • Ca sa urmaresti profesori din starinatate cauta in engleza dupa termenii: school, teacher, kindergarten, preschool, first grade, second grade, school activity. Desigur unii nu au in numele lor acesti termeni, dar cu timpul vei invata ce si cum sa cauti.
 • In partea dreapta sus ai 3 puncte. Acolo se afla Setarile contului tau. De acolo poti selecta in ce limba doresti sa ai contul, completezi pagina de profil, daca vrei sa fii notificat sau nu.

 

Pinterest

 

De ce sa ai cont pe Pinterest?

 • Te insipiri si salvezi lucrurile care te intereseaza.
 • Pozele care iti plac vor fi salvate online, in contul tau, deci nu iti vor ocupa spatiu pe calculator.
 • Poti organiza tematic ceea ce te intereseaza. Denumesti folderele sugestiv.
 • MINUNAT! Ai acces la oameni din toate colturile lumii, la ideile lor. E suficient sa urmaresti cateva persoane din strainate si vei vedea mereu tot timpul cum se lucreaza in alte scoli.
 • Iti poti salva pozele personale de la clasa, de la activitatile tale. Nu trebuie sa ai un blog sau un site pentru a salva poze sau informatie. Pentru a-ti salva pozele, te folosesti de butonul rosu cu un plus din dreapta sus. Acolo alegi Create Pin si urmaresti instructiunile. Vei face upload pozei din calculatorul tau, ii dai un titlu, poti scrie o descriere si alegi un folder unde sa fie salavata. Cum am spus, in acest fel economisesti spatiu pe calculator. Nu poti salva toate pozele o data, trebuie pe rand. Nici nu are rost sa salvezi toate pozele, Pinterest nu e un spatiu de stocare. E de inspiratie.

Pinterest

 

 • Ai si un folder care se numeste My Secret Board – Cum spune si denumirea, acest folder e secret si se creeaza implicit cand iti faci cont. Tot ce salvezi aici nu va fi vazut de cei ce te urmaresc.
 • Regula de baza pentru a te descurca pe Pinterest este (valabila de altfel pe tot internetul) sa cercetezi singur ce face fiecare buton, sa vizitezi profilele altora si sa vezi ce si cum salveaza. Cand nu stii ceva cauta pe internet raspunsul: Cum salvez o poza pe Pinterest, de exemplu.

Daca ai intrebari despre cum sa folosesti Pinterest pentru activitatile tale de scoala, lasa un comentariu, te ajut. Ne e de folos orice sugestie, orice idee despre Pinterest sau social media sau orice alta activitate.

Alte articole pe blog: De ce sa ai un blog de scoala, Carti de parenting.

Ema

10 thoughts on “Pinterest pentru profesori”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.