Picteaza cu paiul

Sau pictura suflata. Fetita mea e incantata sa picteze nu in modul traditional, cu pensula, ci cu materiale si tehnici amuzante. Mereu ma intreaba: „Si…. ce tehnici mai stii? Cum pot sa mai pictez?”
Hai sa pictam cu paiul. Blow your painting. Uraaaaaa!

Materiale: acuarele, pensula, apa, pai de baut.
Amesteci culorile cu muuuuulta apa. Cu pensula picuri pe foaie stropi generosi. Apoi sufli prin pai peste stropi si vei vedea ca stropii vor merge „singuri” in toate directiile. Controlezi directia in care merg darele de culoare intorcandu-te intr-o parte si in alta. Experimenteaza.

Noua ne-a iesit un copac. Dar ai putea incerca o mare inspumata, o floare ciudata sau o casuta petru zane.

Ema 

2 thoughts on “Picteaza cu paiul”

  1. Foarte frumosi sunt copacii vostri! Saptamina asta am facut si noi niste monstri cu picuri suflati pe foaie. Am gasit tehnica intr-o carte si i-am incurajat sa sufle cite putin. Drept sa spun mi-a fost putin frica sa nu traga vopseaua in sus pe pai, de aceea am preferat sa ne oprim la formele neregulate de "monstri":)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.