Pen Pal – Prieteni de departe

Pen pal e un concept care circula peste hotare. Scrii cuiva si el iti scrie tie, fara sa va cunoasteti. Asa ca toata lumea la treaba! Copiii au fost entuziasmati de a scrie cuiva pe care nu-l cunosc si mai ales in limba engleza. Au scris scrisori despre ei unor copii din clasa I din North Carolina. Am atasat vederi, o harta a tarii  si desene si le-am trimis cu posta. Acum asteptam sa ne scrie si ei noua.

Ma gandesc sa realizam acest lucru si cu o clasa a II-a din Romania. Copiii vom scrie in limba romana si vor povesti despre ei si despre orasul nostru. In acest fel ei vor exersa scrierea libera, organizarea ideilor, scrierea unei scrisori. 
Cine doreste sa primeasca scrisori de la noi? Lasati un comentariu. 
Ema 

4 thoughts on “Pen Pal – Prieteni de departe”

  1. Draga Valentina,

    Ma bucur mult ca doresti sa ne trimiteti scrisori. Lasa-mi un mesaj pe pagina de Facebook si eu iti voi trimite adesa. Multumesc. Ema

  2. Suntem clasa a doua din Calarasi. ne-ar placea sa corespondam cu alti colegi. Multumim, Ema pentru idei.
    INV. Flori Grozavu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.