paronime

Paronime – joc de gramatica de lipit pe caiet

Mereu sunt in cautare de jocuri pentru orele serioase. Sunt un mare fan al jocurilor didactice. Ele combina starea de amuzament, de joc, cu partea serioasa a predarii sau invatarii unor cunostinte noi. Am inventat un joc cu paronime. E usor de jucat si se poate lipi pe caiet. Ora de gramatica va fi mai amuzanta. Pauza in care permiteti copiilor sa mestereasca e binevenita. Pe de alta parte, faptul ca isi construiesc singuri un joc e de mare efect.

 

Cum sa invatati paronime

Paronimele sunt cuvintele care isi schimba doar un sunet (in scris o litera) si au sens diferit. Exemple: capac / copac, tic / tac, complement / compliment, pronume / prenume, original / originar, oral / orar.
Incepeti recunoasterea unor paronime folosind cuvinte scurte, formate din 3-4 litere si de la cuvinte la care sa schimbati prima litera. Copiii vor sesiza mai repede diferenta. Explicati intotdeauna care e sensul cuvantului nou format, integrati-le in propozitii. Cel mai bine explicati ce sunt paronimele utilizand rimele.
Iata si un video in care va povestesc cum se joaca.

Alte activitati cu paronime:

1. Compuneti poezii scurte folosind la rime paronimele.
2. Spuneti un cuvant, iar copiii sa spuna paronimul.
3. Invitati copiii sa realizeze jocuri cu paronime.
4. Folositi paronimele in acelasi enunt: Pestii tac in lac. Am un rac in sac.
5. Puteti desena imagini sugerate de perechile paronimice.
6. Invatati copiii sa foloseasca un dictionar cu paronime. Gasiti si unul online Dictionar 
O activitate de la clasa pregatitoare Schimba litera si una de la clasa a treia Vocabular organizat .
Daca aveti si alte idei, alte jocuri de gramatica, lasati un comentariu.
Ema

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.