ornamente de Craciun

Ornamente de Craciun din scortisoara – activitate senzoriala

Ne place sa mesterim in fiecare an ornamente de Craciun. Cele realizate din scortisoara ne sunt cele mai dragi, deoarece sunt parfumate si dureaza mult timp, chiar si dupa ce trec sarbatorile. Acestea pe care vi le prezint mai jos sunt realizate de noi acasa. Insa am repetat experienta si in clasa si copiilor le-a placut mult. In plus, vreo 3-4 zile cat au stat ornamentele la uscat, in clasa a mirosit extraordinar de frumos.
ornamente de Craciun

Update 2022 la ornamente de Craciun

Anul acesta am realizat ornamente cu fiica mea. Ea le-a realizat pentru vanzarea de Craciun pe care au avut la liceu. Banii stransi acolo au fost donati. Ne-am dat seama de cateva mici trucuri: e nevoie sa punem mai mult aracet, trebuie sa intindem foaia putin mai groasa, e necesar sa tot intoarcem ornamentele la uscat. Am folosit 4 pachete a cate 80g de scortisoara si cam 150g de aracet. Au iesit foarte multe. Pentru a nu se lipi de sucitor, am pudrat foaia intinsa cu scortisoara.

Materiale pentru ornamente de Craciun

Scortisoara macinata 250 grame (gasiti la magazinele en gros), 4 linguri de aracet, 6 linguri de ulei, 2 cani de apa calduta, o scobitoare pentru a face o gaura, hartie de copt.

Aracetul se dizolva in apa, apoi se incorporeaza in scortisoara macinata. Se adauga ulei si se amesteca bine pana devine o coca moale.

ornamente de Craciun

 

ornamente de Craciun

Se intinde coca astfel obtinuta pe masa si se decupeaza forme.

ornamente de Craciun

Cu o scobitoare sau altceva ascutit la varf se fac gaurele in partea de sus a fiecarui ornament pentru a putea prinde o ata.

ornamente de Craciun

Se pot decora aceste ornamente de Craciun cu cutitul de plastilina sau cu sclipici. Se pot face urme decorative sau se pot imprima cu o unealta de plastilina.

ornamente de Craciun

Se lasa formele sa se usuce vreo 2 zile, dar daca nu aveti rabdare le puneti la cuptorul putin incalzit, 40 grade, pe ventilatie, unde se lasa sa se intareasca (fara foc). Noi le-am scos din cuptor si le-am mai lasat pe calorifer.

ornamente de Craciun

Cum sa faceti ornamente de Craciun in clasa

Pentru un efectiv de peste 30 de elevi folositi un recipient urias in care sa framantati scortisoara. Aveti nevoie de 1 kg de scortisoara si 0,5 litri ulei. Nu stiu cata apa am pus, deoarece am tot adaugat pana mi s-a parut ca textura e potrivita. In ceea ce priveste aracetul – am adaugat cam 500 g, adica 4 tuburi. Cu aracetul nu gresiti daca adaugati mai mult, deoarece el ajuta scortisoara sa se lipeasca.
Toata scoala a mirosit a scortisoara! Copiilor le-au placut textura si mirosul.

ornamente de Craciun

 

ornamente de Craciun

 

ornamente de Craciun

5 idei pentru a folosi ornamentele de Craciun si altfel

1. Folositi ornamentele din scortisoara pentru a decora bradul.
2. Legati cate un ornament la fiecare cadou impachetat.
3. Atarnati ornamente pe clanta usii, agatati-le pe usa.
4. Folositi-le pentru un aranjament cu flori uscate, pietricele si scoici.
5. Folositi ornamentele in masina, ca si odorizant auto.
Voi ce ornamente mesteriti in fiecare iarna? Cautati ceva diferit?

Ema

 

2 thoughts on “Ornamente de Craciun din scortisoara – activitate senzoriala”

  1. Frumos tare, cred ca incercam si noi weekendul acesta. Anul trecut le-am facut din lut cu uscare la aer, dar acestea si miros frumos 🙂

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.