vacanta de vara

Numaratoare pana la vacanta de vara

Toata lumea asteapta vacanta de vara. Asteptati-o numarand zilele. Va fi mai distractiv asa. In plus ii veti ajuta pe copiii mai mici sa aiba notiunea timpului, sa stie cate zile au trecut si cate mai sunt.

vacanta de vara

Sa vina vacanta de vara!

Va propun o numaratoare cu sarcini: ABC pana la vacanta. Puteti descarca formatul PDF AICI. Formatul contine un tabel cu toate literele din alfabetul limbii romane. Alegeti formatul cu sarcini sau fara, color sau alb negru. Daca alegeti formatul fara sarcini, puteti cere copiilor sa propuna activitati. Ori puteti marca trecerea zilelor colorand mereu cate un patrat. Puteti printa paginile format A4 sau A3.

vacanta de vara

 

Cum masuram trecerea timpului?

  • Puteti folosi orice sistem, sa zicem, pentru a tine evidenta zilelor. Numarati crescator sau descrescator, pana la 10 sau 20 sau 30. Cu aceasta ocazie veti recapitula cu cei mici numararea.
  • Socotiti mereu cate zile au trecut, cate mai sunt. Cate saptamani au trecut?
  • Luati in calcul si zilele de sambata si duminica?
  • Tineti evidenta zilelor punand pietre sau scoici dintr-un borcan in altul. Puteti lipi stickere pe ceva. Sau puteti decupa fasii ori anumite forme pe care sa le asezati pe ceva. Important este ca elevii sa vada trecerea zilelor, sa vada ca intregul se faramiteaza, ca in timp ce ceva scade, altceva creste.
  • Inventati sarcini pentru fiecare zi.
  • Sau propuneti-va ceva anume: un joc nou in fiecare zi pana la vacanta, o gluma, un cantec. O carte de prezentat in fiecare zi, mancati cate un fruct in fiecare zi ori fructe si legume.
  • Stabiliti-va un anume fel de numaratoare si organizati activitati in jurul ei. Nu trebuie sa va ocupe toata ziua. Poate fi un moment de dimineata sau chiar unul la plecarea de la scoala.
  • Desigur, puteti si acasa sa numarati zilele pana la vacanta.

In magazin AICI gasiti si un alt format de numaratoare, unul cu litere si unul cu numere pana la 30; acest format are fasii pe care le taiati si le prindeti in lant. Puteti urmari AICI si un film cu aceasta numaratoare.

vacanta de vara

Daca folositi si voi o numaratoare pana la vacanta de vara, lasati un comentariu cu ideea voastra. Tineti evidenta zilelor in alt fel? Sau numarati zilele si cu alte ocazii?

Alte articole pe blog: Broscuta Origami si 7 activitati saltarete, Supermama, albastru si galben

Ema

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.