Lista de sfarsit de an scolar

Iar se termina un an scolar. Privind inapoi, a fost lung. Aglomerat. Nici usor, nici greu. A avut de toate. Si bune si mai putin bune. Copiii au crescut, fetele li s-au schimbat, picioarele li s-au lungit, sunt mai subtiri si mai inalti. Nu mai sunt copilasi. Trag acum o linie lunga si plina. Sub anul scolar, sub suma aceasta de atatea si de altele. Ce vreau la sfarsit de an?

1. Sa ne fie dor, sa ne amintim, sa privim pozele de peste an.
2. Sa ne intalnim pe strada si sa stam de vorba, sa ne zambim, sa ne facem cu mana …
3. Vreau sa am timp de citit, de mancat inghetata, de citit iar …
4 Vreau sa treaca vara incet, calduroasa, sa simtim tot soarele, sa rontaim zmeura si miez de pepene
5. Vreau ca ei, mititeii mei de clasa a 3-a, sa citeasca mai mult vara asta.
6. As vrea sa ne scriem la vara. Sa ne trimitem vederi. Chiar si virtuale.
7. Hai sa ne telefonam. Sa stam la povesti. Povesti scurte. Sa ne mai auzim si maine.
8. Vreau sa am timp sa cos pe etamina modele populare romanesti.
9. Vreau sa invat o limba straina. Hai ca puteti si voi!
10. Sa fie bine mai departe

Copiii stiu sa multumeasca in felul lor. Ai mei mi-au multumit deja. Acesta e cel mai minunat cadou: sa stai cocotata la etajul doi si sa le faci poze, iar ei sa iti spuna sa mai stai putin ca mai au ceva, apoi grupati si parca intelesi cu totii sa strige …

Vacanta placuta si voua! 
Ema

2 thoughts on “Lista de sfarsit de an scolar”

  1. Multumim,doamna invatatoare…intaia noastra invatatoare, ca generatie inovatoare pentru sistemul romanesc de invatamant.Patru ani, au trecut …parca mai ieri ne-am cunoscut.Copiii isi vor dori sa va revada, va iubesc!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.