joc cu ortograme

Joc cu ortograme Parcheaza corect

Un joc cu ortograme. E amuzant, e usor de realizat si va inveseli atmosfera. Gramatica nu trebuie sa fie rigida. E un joc potrivit pentru clasele a 3-a si a 4-a, acasa sau la scoala. Pregatiti o masinuta de jucarie. Printati fisa AICI – Fisa Parcheaza corect.
joc cu ortograme

Reguli pentru joc cu ortograme

Spuneti o propozitie care sa contina una din ortogramele de pe fisa. Rugati copiii sa parcheze masina in locul corect. Verificati, explicati de ce e corect asa, corectati greselile, explicati iar. V-am pregatit si un film cu partea practica.
Jocul e si mai amuzant daca elevii chiar se prind in joc si scot sunetele specifice unei masini care merge, ambaleaza motorul, pun frana sau accelereaza, dau cu spatele, semnalizeaza… Lasati-i sa se bucure. Dar daca au parcat, prindeti momentul de liniste si verificati daca e corect. E foarte important sa nu treceti mai departe pana nu verificati daca elevii au inteles si au aplicat cele invatate. Complicati jocul si cuprindeti in acelasi enunt 2 sau chiar 3 ortograme.
Lasati un comentariu cu ideile voastre de jocuri si activitati pentru ortograme.

2 thoughts on “Joc cu ortograme Parcheaza corect”