In tara lui Mos Ene

Cu mos Ene ne intalnim cu totii in fiecare seara. dar noi am fost intr-o zi chiar in tara lui. Stiti cum e acolo? Ca sa intelegeti mai bine, facem o schita, desenam si povestim. Sigur veti dori sa faceti si voi o excursie pe taramul fermecat si plin de somn.

Sursa de inspiratie ne-a fost textul din abecedar de la grupul de litere ge: Mos Ene. Cand l-am citit, ni s-a parut banal. A fost suficient sa intreb: Oare cum e in tara lui mos Ene ? si rotitele imaginatiei au inceput sa lucreze.

Eric are o vedere de ansamblu. Din spatiu. Minunat !

Observati ca Andrei a desenat un ochi deschis si unul inchis?

Castelul somnoros. Copiilor le-a placut imaginea ca ferestrele castelului sa fie niste ochi inchisi.

 In ziua urmatoare am tors si o poveste. Poveste de grup finalizata cu o carte de grup. Fiecare grup a avut un leader care a impartit sarcini. Fiecare membru din grup a scris si a desenat un moment din poveste.

Raluca a reusit sa surprinda exact tonul povestii.

Coperta din spate a cartii. Observati ca are si cod de bare?

Nu va doresc somn usor, ci spor la desenat.

Ema 

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.