In tara lui Mos Ene

Cu mos Ene ne intalnim cu totii in fiecare seara. dar noi am fost intr-o zi chiar in tara lui. Stiti cum e acolo? Ca sa intelegeti mai bine, facem o schita, desenam si povestim. Sigur veti dori sa faceti si voi o excursie pe taramul fermecat si plin de somn.

Sursa de inspiratie ne-a fost textul din abecedar de la grupul de litere ge: Mos Ene. Cand l-am citit, ni s-a parut banal. A fost suficient sa intreb: Oare cum e in tara lui mos Ene ? si rotitele imaginatiei au inceput sa lucreze.

Eric are o vedere de ansamblu. Din spatiu. Minunat !

Observati ca Andrei a desenat un ochi deschis si unul inchis?

Castelul somnoros. Copiilor le-a placut imaginea ca ferestrele castelului sa fie niste ochi inchisi.

 In ziua urmatoare am tors si o poveste. Poveste de grup finalizata cu o carte de grup. Fiecare grup a avut un leader care a impartit sarcini. Fiecare membru din grup a scris si a desenat un moment din poveste.

Raluca a reusit sa surprinda exact tonul povestii.

Coperta din spate a cartii. Observati ca are si cod de bare?

Nu va doresc somn usor, ci spor la desenat.

Ema 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.