Iepurasul care voia sa adoarma

Aceasta postare contine linkuri de afiliere. Veti plati acelasi pret daca veti cumpara cartea redirectionati din articolul meu sau direct de pe site. 
O carte pentru copii: Iepurasul care voia sa adoarma. Daca aveti un prichindel care tot trage de timp seara la culcare, atunci hai sa-i citim o poveste de somn usor. Pe langa faptul ca e o activitate desfasurata cu unul dintre parinti, cititul seara e relaxant si poate deveni un obicei bun peste ani si ani. Mama mea obisnuia sa citeasca in fiecare seara si mult timp, foarte mult timp si eu am citit inainte de culcare.
iepurasul

Iepurasul tau adoarme singur?

Iepurasul care voia sa doarma e o carte scrisa de Carl-Johan Forssen Ehrlin, un autor suedez cu studii de lingvistica si psihologie. Cartea are 26 de pagini si inlantuirea de cuvinte si folosirea unor anumiti termeni induc copiilor starea de somn. Interesant, nu? E o carte care a avut un mare succes, fiind vreme de 23 de saptamani in Top 100 pe Amazon. 
Cartea recreeaza scena de dinainte de culcare dintre o mama si iepurasul sau. Apare Mos Ene cu un praf magic, se numara incetisor, se spun cuvinte …. dulci, grele, somnoroase, toata lumea casca, picoteste, ochii se inchid incet….
Poate chiar aveti acasa o jucarie in forma de iepuras. Puteti insoti povestea cu un joc de rol intre jucarii. Iepurasul trebuie sa fie personajul principal. Inventati o sceneta simpla, cu dialoguri scurte.
Dati-i o sansa. Nici nu e o carte scumpa. O gasiti pe siteul  Elefant – Iepurasul care voia sa adoarma. Poate fi un cadou minunat pentru un copilas, o carte de citit seara de seara.
Somn usor si sa-mi spuneti daca v-a placut.
Ema

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.