harta inimii

Harta inimii

Harta inimii? Da. Copiilor le place sa vorbeasca despre pasiunile lor, despre preferinte. O astfel de activitate in care fiecare isi prezinta un hobby, o activitate draga, poate fi inspirationala pentru ceilalti. Si, desigur, motivanta pentru copilul care povesteste.
Am potrivit activitatea aceasta cu tema Persoana mea de la Educatie civica. Ideea nu imi apartine, am gasit-o pe Internet. Copiilor le-a placut mult ideea de a face o harta a inimii.
harta inimii

Harta inimii in stil geografic

Dupa ce ati discutat despre hobby, preferinte, persoane dragi, invatati-i cum sa ilustreze aceste lucruri. Copiii pot desena o inima pe toata pagina si o impart cum doresc, completand fiecare parte. Ceea ce e greu e sa treaca de la verbalizare la ilustrarea, printr-un simbol si cateva cuvinte doar, a lucrurilor pe care le au in minte. Unii dintre ei au luat ad literam cuvantul „harta” si in stil geografic au desenat munti si ape si drumuri, combinand simbolurile.
harta inimii
Ce ai in inima? Ce porti aproape de suflet?
harta inimii
harta inimii
Lasati un comentariu cu ideile voastre.
Alte subiecte de dezvoltare personala: Mindfulness – Tu ai controlul, Ti-ai umplut galeata azi?
Ema

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.