emotii

Emotii de baza: Frica

Daca povestesti cu ei, vei descoperi ca foarte multi copii se tem de foarte multe lucruri de care nici macar nu isi dau seama. Prima data cand i-am intrebat daca le e frica de ceva, au fost foarte curajosi si razand au strigat ca Nuuuuu. Le-am spus ca eu ma tem de paianjeni si ca desi sunt dragute, insectele ma sperie totusi. Iar ei s-au dezlantuit. Au descoperit ca le e frica de lift, de intuneric, de moarte, de oamenii urati, de serpi, de fantome… Hmm…

emotii de baza frica

Emotii de baza: Frica

Am trecut in revista cele mai si cele mai inspaimantatoare momente.

emotii de baza frica

Apoi am cautat solutii. Ce faci cand iti este frica? Daca e intuneric … pastreaza langa pat o lanterna sau foloseste noaptea o lampa de veghe. Daca te sperie ceva, orice, strange in brate o jucarie preferata, gandeste-te la ceva amuzant, vorbeste cu parintii despre temerile tale.

emotii de baza frica
emotii de baza frica
emotii de baza frica

Sa nu-ti fie frica!

Te invit sa scrii in comentarii ideile tale despre acest subiect. Cum ai vorbit cu copiii despre emotiile lor, despre frica sau furie? Ce solutii ati gasit?

Alte articole pe blog: Emotiile – Cum risipim emotiile din prima zi de scoala, Emotii de baza – Furia.

Ema

4 thoughts on “Emotii de baza: Frica”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.