emotii

Emotii de baza – Frica

Daca povestesti cu ei, vei descoperi ca foarte multi copii se tem de foarte multe lucruri de care nici macar nu isi dau seama. Prima data cand i-am intrebat daca le e frica de ceva, au fost foarte curajosi si razand au strigat ca Nuuuuu. Le-am spus ca eu ma tem de paianjeni si ca desi sunt dragute, insectele ma sperie totusi. Iar ei s-au dezlantuit. Au descoperit ca le e frica de lift, de intuneric, de moarte, de oamenii urati, de serpi, de fantome… Hmm…

Am trecut in revista cele mai si cele mai inspaimantatoare momente.

Apoi am cautat solutii. Ce faci cand iti este frica? Daca e intuneric … pastreaza langa pat o lanterna sau foloseste noaptea o lampa de veghe. Daca te sperie ceva, orice, strange in brate o jucarie preferata, gandeste-te la ceva amuzant, vorbeste cu parintii despre temerile tale.

Sa nu-ti fie frica!

Ema

Please follow and like us:

4 thoughts on “Emotii de baza – Frica”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.