Dropbox – o aplicatie foarte utila

Folosesc Dropbox de cand a aparut. Mi se pare o aplicatie extraordinara si foarte, foarte utila. Pentru ca realizez multe poze si pentru ca imi place ca atunci cand nu sunt acasa si nu am acces la laptop sa pot vedea repede documentele, Dropbox mi se pare cea mai utila formula de a fi tot timpul conectata la lucrurile mele. Poti sa iti faci cont gratis AICI cont Dropbox

Cum functioneaza? Dropbox e o platforma de clouding: adica iti poti salva si accesa de oriunde pozele si documentele. Se instaleaza gratis pe calculator, tableta, telefon. Primesti la inceput spatiu de stocare gratis. Iata cum arata interfata de pe internet.

Iti poti sincroniza toate dispozitivele, asa incat sa vezi de exemplu de pe telefon pozele pe care le ai acasa in calculator (in contul de Dropbox, desigur, nu pe disk). Daca il instalezi pe telefon, poti seta ca pozele pe care le realizezi sa fie descarcate instantaneu in contul tau de Dropbox si le vezi in acelasi timp si pe laptop sau calculator. Poti organiza totul in foldere / dosare, le poti muta in calculator, le poti redenumi.

Eu folosesc aplicatia si in clasa. Pe loc. Daca vreau sa proiectez pe tabla o pagina dintr-o carte sau o fisa cu exercitii, ii fac o poza, ea se descarca imediat pe laptop si o proiectez pe tabla.

Folosesc Dropbox si pentru a trimite documente altor persoane fara a atasa documentele intr-un email. Am o optiune de Share si aleg de acolo cu cine impart documentele.

Sau daca vreau sa dau share la un document, click dreapta si aleg de acolo Copy Dropbox Link si il pun intr-un email.

Daca te-am convins, fa-ti un cont pe Dropbox AICI

Ema 

4 thoughts on “Dropbox – o aplicatie foarte utila”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.