Daca as avea un dinozaur – expozitie

Cand eram eu copil … nu stiam ce sunt dinozaurii. Pur si simplu nu exista informatia aceasta. Cred ca am auzit de dinozauri prin liceu. Azi, copiii mei de 6-7 ani, stiu pe de rost cel putin 10 dinozauri, stiu cum traiau, cum se inmulteau, care era cel mai rapid si care era cea mai buna mama dinozaur.
Toata munca lor de 2 saptamani am prezentat-o si altor iubitori de dinozauri. Am organizat la Biblioteca Judeteana Mures, sectia de imprumut pentru copii, o expozitie DINO: carti realizate de ei, carti desenate de ei, guri de TRex cu dinti, fosile, schelete din coca si paste fainoase, desene, dinozauri din figuri geometrice, diorame ….

Iata toata expozitia noastra cu si despre dinozauri.

Dinozauri din figuri geometrice – la engleza.

Fise de mate (Color by result) si fise la scriere (Scrisori de dinozaur).

De ce au disparut dinozaurii? Am aflat raspunsul. E ceva cu meteoriti si vulcani.

Echipele: TRex, Stegosaur, Brachiosaur, Velociraptor. Stiati ca Velociraptor era rapid ca o motocicleta si foarte inteligent?

Picior de TRex cu alte multe mici picioare.

Fosile. Schelete „dezgropate” cu migala si muuuuult entuziasm.

Guri (nu asa uriase) de T Rex. Stiati ca TRex avea 60 de dinti? Un copil de 7 ani are numai 20 de dinti.

Diorame.

Cu drag,
Ema (invatatoare de dinozauri)

1 thought on “Daca as avea un dinozaur – expozitie”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.