Cum sa-l scrii pe 6

Cand esti copil, cifra 6 nu e usoara. Seamana cu un melc sau cu un covrig si poate are si coada aceea in sus, dar nu e usoara. In primul rand e posibil sa nu stii de unde sa incepi. Apoi mana nu te asculta si cand ajunge la … melc, nu vrea sa se mai intoarca sau invarta si iese un melc malaiet. La sfarsit constati ca cifra 6 nu e nici melc, nu are nici coada si pare un purcelus ratacit pe pagina. Dar exersand mereu ….

Cu creioane sau carioci ….

… folosind cuburi ….

sau dopuri de pluta ….

  sau capace de plastic …

sau nasturi …

sau scoici si melci …

… cifra 6 se va incovriga usor si pe caiet.

Daca te ajuta si colegii si lucrati in grup, poate iesi o cifra 6 uriasa, pe toata banca. Dar e nevoie de muuulta truda, de intelegere, de …. „Hai sa pun si eu din plastilina mea care e numai a mea si nu as vrea sa o impart cu nimeni.”, de … „Hai sa ajut si eu putin deoarece suntem o echipa.” …

Sau cu bucatele de hartie rupte metodic …

sau taiate …

si asezate si mai metodic ….

sau o cifra 6 impodobita, decorata, colorata ….

foarte colorata ….

atunci cu siguranta nu se va mai lasa atat de mult rugata sa se deseneze usor si frumos pe pagina caietului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.