Ce culoare ai azi?

Ce culoare ai azi? Colega Mara le-a propus colegilor o abordare diferita: sa coloreze un animal cu alte culori decat cele pe care le-ar avea in mod normal. Mara le-a explicat modalitatea de lucru – mai inati deseneaza un animalul pe care l-au primit de la ea, cum trebuie sa arate rezultatul final – vor avea un leu roz, o maimuta albastra ori un caine verde si cat de departe pot merge cu imaginatia.

Marea provocare a fost in a accepta sa deseneze un animal la care nu se pricep. E o bariera psihologica: eu stiu sa desenez numai pisici, imi plac pisicile si doar asta vreau sa fac, dar dupa cateva lamuriri cu totii au inteles ca pot accepta o provocare de a desena altceva, de a incerca, de a fi de acord cu decizia altuia. mara le-a impartit biletele pe care le-a scris animalele la care s-a gandit. 

Porumbita

Flamingo

Girafa

Leul

Au aparut la sfarsit crocodili roz, iguane mov, cai albastri, zebre multicolore. 
Pe de alta parte desenul cu creioane colorate e mult mai simplu decat pictura, deoarece creioanele ofera usurinta unei culori de-a gata, fara trebuinta de a amesteca si de a cauta culoarea potrivita. 
Aceasta activitate e potrivita si pentru acasa si mai ales poate fi o provocare interesanta pentru vacanta.
Ema 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.