carte cu zane

Carti cu zane – Rainbow Fairies

Daca sunteti in cautare de carti pe placul fetitelor, va recomand seria Rainbow Fairies de la BooksExpress. Cartile sunt in limba engleza si sunt pe niveluri de citire si cunoastere a limbii. Noi le-am avut pe multe din serie, dar de-a lungul timpului, dupa ce fetita mea le-a citit, le-am dat cadou.

 Ne-a mai ramas aceasta: Olivia, The Rainbow Fairy
De ce sa cititi in engleza?
1. Orice activitate vine in sprijinul invatarii limbii: ascultatul emisiunilor, a CD-urilor, cititul simplu
2. Daca alegeti carti care se potrivesc pasiunilor si preferintelor copiilor, invatarea e mai rapida si mai usoara, copiii sunt motivati.
3. Cunoasterea unei limbi straine e de mare ajutor. Au fost multe momente in viata noastra cand copilul meu de 5-7 ani la momentele respective, mi-a tradus ce ma intreba vanzatoarea care vorbea prea repede, vamesul din aeroport care vorbea o engleza cu accente sudiste, teacher care vorbea cu multe cuvinte prescurtate.
Libraria online BooksExpress are acum reducere de 40% pentru cartile din seria Rainbow Fairies. Daca ati sti cat am pandit reducerile de acest fel! Cartile din aceasta serie merg pe aceeasi structura: fiecare zana se pricepe la ceva, are o pasiune, o indemanare anume (cred ca stiti deja acest lucru din filmul Tinkerbell). De aceea o carte ca cele din seria Rainbow Fairies poate fi un prilej pentru copii de a descoperi care le e pasiunea, la ce se pricep cel mai bine, sa afle ca fiecare e diferit si nu trebuie sa fim cu totii la fel si, desigur, sa afle pe de alta parte, cu putina magie, mai multe despre preferintele lor. Cartile de fata au putina magie, putin suspans si un final care rezolva in mod pozitiv totul. Toate zanele din carti trec prin momente de cumpana, li se intampla ceva, au o problema pe care trebuie sa o rezolve in mod cat mai creativ, iar acest aspect este iarasi unul deosebit de important pentru copii.
Va recomand asadar urmatoarele (click pe titlu pentru a fi redirectionat in librarie)
1. Tamara, The Tooth Fairy – carte pentru incepatori
3. Tilly, The Teacher Fairy – Care fetita nu s-a jucat de-a scoala?
5. Kitty, The Tiger Fairy – Kitty este o mare iubitoare de pisici de orice fel si stie sa le imblanzeasca. Am in clasa mea multe fetite care indragesc pisicile.
Spor la citit. Sa imi spuneti care v-a placut.
Ema

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.