Brain Breaks sau pauza de 3 minute altfel

Zilele acestea a circulat un articol din care am aflat cum un profesor de prin State a luat locul unui elev pentru doua zile si si-a dat seama ca a fi elev nu e usor, e plictisitor si obositor. Statul in banca ore in sir devine o corvoada. De aceea la ei exista Brain Breaks – adica o pauza de 3 minute prin mijlocul activitatilor, o pauza in care se rupe ritmul si se face altceva, altceva care presupune miscare si chiar alt subiect.

La noi merge si nu prea. Avem 45 de minute de ora, din care 30 de minute in care predam / ascultam / recapitulam si 15 minute ce le-ar reveni elevilor pentru alt gen de activitate – jocuri, lucru in echipa. La noi nu prea merge pentru ca mental nu suntem pregatiti pentru a lua o pauza de 3 minute si a face ceva total diferit. Nici mie nu imi iese intotdeauna. Dar pauza aceasta de 3 minute altfel are rolul ei si eu sunt hotarata sa o initiez. Va propun, pentru inceput, cateva idei simple, cu precizarea ca o pauza de 3 minute altfel poate dura 5 minute (5 minute pretioase!!!!) sau mai mult, deoarece elevii devin galagiosi, veseli, nu mai au stare. E de bine daca sunt veseli, nu? Insa pe unii daca ii scoti din ritm, asa o tin pana la sfarsit. Ca orice lucru care se invata, pauza de 3 minute altfel cere timp, rabdare, … autoeducatie.
Iata lista mea:

1. Un video funny, cu o muzica dansanta – incercati melodiile din filmul Rio.
2. Un joc cu degetele / mainile. De curand noi am invatat Double Double This That – Joc cu mainile
3. Mi-am propus sa incerc un joc de schimbare a locului: Hot Potatoe / Mashed Potatoe – Cand zic Hot potatoe copiii ies rapid din banci si se aduna, grup, in mijlocul clasei; cand zic Mashed Potatoe se aseaza in locul altui coleg si ii deseneaza ceva mic si frumos pe caiet. Apoi iar Hot potatoe – ne adunam in mijloc si fiecare pleaca la locul sau.
4. Un cantec oarecare dar sa fie cantat haios – Cantam ca un crocodil, ca o maimuta….
5. Tabla inmultirii daca sunteti la acest capitol / sirurile de numere – Aduceti copiii in mijloc, in cerc si spuneti tabla inmultirii batand din picioare / palme ori sarind fiecare rezultat.
6. Anul trecut am avut o poezie pe care copiii o spuneau de cate ori ziceam eu cuvantul PITIC – Dansul piticului

Daca aveti si alte sugestii, lasati un comentariu.
Si mai luati o pauza din cand in cand.

Ema

1 thought on “Brain Breaks sau pauza de 3 minute altfel”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.