Borcanul cu pietricele – motivational

La inceputul acestui an scolar am inceput o activitate motivationala ce se adreseaza clasei ca grup. De cate ori grupul indeplineste sarcinile (la orice ora, la orice activitate) sau respecta in totalitate o anumita regula a clasei, primeste o pietricica in borcan. Cand borcanul se va umple, vom avea o petrecere cu … inghetata sau pizza sau tort…. (Va invitam si pe voi!)

E mare bucurie cand le spun ca mai adaug o pietricica. Unele pietricele sunt speciale: sunt in forma de inima sau sunt stralucitoare si de fiecare data subliniez mereu aceste aspecte. Atunci cand adaug pietricica, mentionez pentru ce e, insir toate momentele care mi-au placut la o activitate. 
Nu, nu ne iese de fiecare data si sunt zile in care borcanul nu primeste nicio pietricica. Dar parca putin, putin grupul e mai motivat. Acum cateva saptamani, cand borcanul era plin doar pe jumatate, cateva fetite pusesera la cale petrecerea: facusera planuri si m-au rugat sa le dau voie ca la momentul nostru de dimineata sa povesteasca si celorlalti la ce s-au gandit. 
Voi ce activitate motivationala aveti pentru clasa voastra? Lasati un comentariu. 
Ema 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.