povesti

Aplicatii de scris povesti online

Spuneti povesti ori de cate ori aveti ocazia. Sau cititi povesti oriunde si oricand. Incepeti predarea unei notiuni noi cu povesti. E mai usor asa, copiii fac repede analogii, notiunile se leaga de ceva concret, intelegerea e facilitata prin metafora. Multi invatatori leaga cifrele si literele de povesti. Fiecare litera are povestea sa. Incercati asta si la alte discipline. Spre exemplu, in pedagogia Waldorf, asa se predau cunostintele. Operatiile matematice si culorile au texte care explica felul in care au aparut, au fost create.

Va prezint mai jos cinci aplicatii de scris povesti. Cercetati-le si incercati sa le integrati in activitatile voastre. E drept, trebuie sa stiti limba engleza, insa nu lasati ca acest lucru sa fie un impediment.

 

povesti

 

Povesti personalizate pentru copii

StoryJumper  – O sa va placa la nebunie siteul acesta care va lasa sa creati povesti personalizate. Faceti un cont pentru a avea acces la toate optiunile. E gratis. Aveti posibilitatea de a crea, singuri, o carte ABC despre orice subiect vreti voi, adaugand text si imagini. Si puteti scrie in limba romana, cu diacritice. E un site pentru copii care stiu sa scrie si pentru parinti sau profesori.

 

povesti

 

Sau puteti crea o carte Totul despre mine pentru copilul vostru. Paginile sunt predefinite cu casete de text si scris, cu background, dar puteti modifica absolut orice doriti, adaugand fundaluri noi din galerie ori alte fonturi.

 

povesti

 

Mai aveti o carte despre un dragon si una despre un monstru. Scrieti numele copilului, iar acesta devine personaj. Aceste carti au deja povesti scrise, in engleza. Insa voi puteti edita si puteti adauga propria voastra poveste in limba romana. Dupa ce ati terminat cartea, oricare ar fi ea, o salvati si o puteti cumpara in forma tiparita (se livreaza in vreo 3-4 saptamani) sau in format PDF pentru a o printa chiar voi (costa cam 3,50 $). Nu e asta minunat?!

 

povesti

 

Ingredientele unei povesti

StoryStarter – Aceasta e o aplicatie pe siteul Scholastic si  e la fel de minunata ca si cea de dinainte. E in limba engleza. Eu am folosit-o traducand copiilor ce aparea pe site. A fost usor. Lor le-a placut ideea ca trageau de manete. O puteti folosi cu succes si la orele de limba engleza sau la cursuri afterschool. Se adreseaza copiilor din toate clasele primare. La inceput alegeti nivelul. Daca ati ales clasa pregatitoare sau clasa intai, K-1st, veti primi ca sarcina sa scrieti o propozitie si sa desenati ceva reprezentativ. Pentru copiii mai mari lucrurile se complica.

 

povesti

 

StoryStarter functioneaza in felul urmator:

  • apasati pe manete pentru a alege elementele povestii
  • daca nu va place sarcina, puteti apasa pe manete pana subiectul va e pe plac
  • alegeti in ce format doriti sa scrieti: scrisoare, ziar, carte postala, text si daca sa inserati si un desen
  • povestea voastra poate avea cate pagini doriti
  • in casute speciale veti desena si veti scrie. Puteti scrie si in limba romana
  • puteti descarca si printa povestea.

 

Cartea mea cu povesti

MyStoryBook – E o aplicatie usor de folosit. Functioneaza ca un editor de text, ca Word. Are imagini din care puteti alege, dar si o functie cu care puteti desena. Schimbati fontul scrisului, marimea, culoarea. Inserati text, poze, fundal. Puteti scrie si cu diacritice. Ce nu mi-a placut este ca la functia de desen fereastra in care desenezi dispare rapid.

 

Publica-ti povestea

StoryBird – Acesta e un site pe care il pot folosi copii mai mari, cadre didactice sau parinti ori copii ajutati de un adult. Aici aveti nevoie de un cont si daca sunteti profesor puteti crea o clasa. Fiecare elev din clasa poate primi o tema la care lucreaza online. Puteti folosi imaginile predefinite din portofolii, puteti scrie povesti, carti cu multe pagini sau doar o pagina. Puteti publica pe site creatia voastra. Editorul va lasa sa scrieti si cu diacritice. Ce e interesant aici e ca exista si cursuri online, pe diferite grupe de varsta, pe teme. Cercetati.

povesti

 

Povesti interactive

Education  – O sa va placa mult de tot aici. Nu e un site care va permite sa creati povesti, ci veti gasi unele gata create. dar sunt interactive: cineva le citeste. E drept, sunt in engleza, dar poate va dau cate o idee buna. Pe partea stanga a paginii aveti un meniu de unde puteti sorta povestile, pe varsta si pe subiect. Cercetati povestile de matematica. Sunt tare frumoase. Sunt pentru orice: unitati de masura, impartire, adunare, numarare. Pe siteul acesta gasiti o multime de alte resurse foarte utile.

 

povesti

 

Veti gasi si alte siteuri care va permit sa scrieti povesti, sa le editati, sa adaugati poze. Selectati ce vi se potriveste. daca ati folosit unul din cele prezentate mai sus sau altul, scrie in comentarii parerea ta. Si daca gasiti si un site romanesc pe acelasi subiect, sa ne spuneti.

Alte subiecte ce te-ar putea interesa: Povestea lui Mos Craciun, Povestea frunzelor

Ema

2 thoughts on “Aplicatii de scris povesti online”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.