Amintiri din copilarie – scriere creativa

Se spune ca elevii din ziua de azi nu mai inteleg si nu apreciaza operele clasice. Sunt copii ai timpurilor moderne, unii nici nu au fost vreodata la tara, nu stiu ce e o soba, ce e prichiciul vetrei, cum e samergi la scaldat si sa teintorci prin papusoi, cum sa mananci cirese direct din pom. Nu e vina lor. Acestea sunt timpurile.

Textele din Amintiri din copilarie par din acest punct de vedere greoaie si ca limbaj si faptic. Ne-a venit si noua randul. Am citit fragmentul care se refera la scoala din Humulesti, cand copiii prindeau muste cu ceaslovul si unde parintele aduce scaunul balan. Pe langa mersul firesc de abordare al textului, am invitat copiii si la gandire critica, la exprimarea opiniei personale.

Scrisoare catre Nica

Ce personaj merita o imbratisare?

Gaseste in text 3 probleme si propune solutii.

Asa, ca de final: Ilinca a incercat acasa sa prinda o musca, una singura, cu o carte. A reusit. Ne-a adus-o s-o vedem. 
Ema 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.