Adunarea fara si cu trecere peste ordin, pana la 1000 – Joc Aleg pentru tine

Jocul de matematica pe care vi-l propun aici este pentru adunarea fara si cu trecere peste ordin, cu numere pana la 1000. Conceptul acestui joc imi apartine. Se joaca in perechi, cu un zar, un clopotel, creioane colorate si cu fisa pe care o puteti descarca AICI.

adunarea fara si cu trecere peste ordin

 

Cum sa va jucati

Primele doua pagini ale formatului PDF, cea cu monstrul mov si cea cu broscuta, sunt pentru adunarea fara trecere peste ordin, urmatoarele doua pagini sunt pentru adunarea cu trecere peste ordin. Jocul incurajeaza copiii sa calculeze in minte. De data aceasta, intr-o varianta usoara, se aduna doar unitatile.

Se incepe cu adunarea fara trecere peste ordin, e mai usoara.

Printati pagina cu jocul si multiplicati-o. Copiii vor juca in perechi. Fiecare pereche va primi o pagina si fiecare copil isi va alege un joc, pe cel de sus sau pe cel de jos. Pentru primele fise jocurile au aceleasi numere, pentru a doua varianta jocurile au numere diferite.

  • Primul copil alege pentru colegul sau un numar de pe sirul de sus cu 6 numere.
  • Colegul da cu zarul si aduna numarul de pe zar cu numarul primit. El va colora in tabelul sau suma obtinuta.
  • Cand invatatorul va suna din clopotel, jocul se termina. Castiga perechea care a colorat cele mai multe rezultate.
  • Pentru a urmari corectitudinearezultatelor, dar si a atitudinii fair play (adica nu vor colora pur si simplu niste numere pentru a castiga), elevii pot scrie separat exercitiile sau numerele pe care le primesc.
  • Ideea este de a lucra in echipa, intr-un ritm propriu, de a calcula mental si de a se ajuta unii pe altii.
  • Pentru ca vor lucra in perechi, fiecare copil va fi pe rand in situatia de a exersa si de a verifica.

Daca ati jucat jocul meu, acasa sau la scoala, dati-mi un feedback. Imi e de folos sa stiu cum privesc copiii acest joc. Daca aveti si alte jocuri interesante pe care le folositi la adunarea fara si cu trecere peste ordin, cu numere mai mici sau mai mari, lasati un comentariu cu ideile voastre.

Alte jocuri de matematica pe blog: Numere pana la 31, Joc matematic dulce

Ema

1 thought on “Adunarea fara si cu trecere peste ordin, pana la 1000 – Joc Aleg pentru tine”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.