Puzzle cu numere

Pentru cei mai mititei am pregatit un puzzle cu numere. Il puteti descarca AICI – Joc de printat

puzzle

 

Un puzzle colorat

Numerele sunt scrise pe ousoare colorate. Le puteti printa pe carton si le puteti decupa pe contur, apoi pe linia de pe mijloc. Cea mai simpla activitate este sa potriviti partea de sus a oului pe care e scris numarul cu partea de jos unde sunt stelute. Numarul 5 cu 5 stelute. Alte exemple de activitati gasiti chiar in prima pagina a documentului.

 

puzzle
La sfarsitul documentului gasiti doua ousoare albe, fara numere. Puteti scrie pe ele ce doriti voi: semne matematice spre exemplu sau alte numere. Ori puteti sa realizati chiar voi un sir cu literele alfabetului. Scrieti in partea de sus a oului literele mari, iar in partea de jos literele mici.

Daca aveti si alte idei de activitati lasati un comentariu.
Ema

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *