postere cu ortograme

Postere cu ortograme

Postere cu ortograme. Folositi o organizare vizuala pentru ca informatiile sa se retina mai usor. Folositi un cod al culorilor. Sau folositi doar culori pentru a atrage atentia. Iata aici un document cu postere cu ortograme. Am cuprins in el 12 ortograme. Au chenare colorate, cu buline albe. Sper sa va fie de folos anul acesta. Le puteti lamina pentru a dura mai mult. Le puteti descarca aici Postere de printat. Printati mai intai o pagina si vedeti daca totul e bine. Daca de vina sunt posterele mele, sugerati-mi modificari.

postere cu ortograme

Activitati pentru postere cu ortograme

*Lucrati in perechi sau pe grupe. Dati fiecarei pereche un psoter cu sarcina de a forma propozitii.

*O sarcina dificila poate fi sa integreze ortogramele intr-o singura propozitie.

*Faceti o scurta dictare folosind exact exemplele scrise pe postere. Rugati copiii sa se corecteze singuri prin raportare la model, adica la poster.

*Lucrati in perechi sau in grupe. Alegeti 2-3 postere. Dati ca sarcina alcatuirea unui scurt text in care sa foloseasca ortogramele date.

Daca distribuiti mai departe posterele mele, m-ar ajuta daca sa mentionati si sursa de unde le-ati descarcat si anume blogul meu. Vor avea de castigat si altii care poate vor dori sa arunce o privire pe aici.

Daca aveti probleme in a le descarca sau printa, lasati un mesaj.

Pe blog gasiti si alte postari cu si despre ortograme: O vorba buna – ortograme, Joc cu ortograme Parcheaza corect,  Joc interactiv cu ortograme.

Spor.

Ema

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *