Poem in plic – joc cu cuvinte

Poem in plic e un joc simplu care invita copiii sa citeasca si sa lucreze in echipe sau in perechi. Pentru acest joc am ales o poezie simpla, de toamna. Dar jocul il puteti juca in orice moment al anului, poezia aleasa acum e doar un pretext: Vine ploaia, de Elena Dragos. Puteti descarca jocul aici Poem in plic Vine ploaia. Jocul se adreseaza elevilor din clasele I, II sau III.

Iata cum se joaca:
1. Printati doar pagina a treia a documentului. Puteti lamina pagina inainte de a taia cuvintele. Taiati cuvintele si puneti-le in plicuri diferit colorate.
2. Impartiti clasa in echipe de 3-4 copii sau in perechi.
3. Dati fiecarei echipe cate un plic corespunzator unei strofe.
4. Copiii nu stiu strofele originale, dar trebuie sa aseze cuvintele pentru a alcatui o strofa corecta.
5. Fiecare echipa va citi strofa pe care a realizat-o. Apoi verificati cu strofele originale.
6. Copiii pot lipi cuvintele pe o foaie. Le puteti sugera sa sublinieze / coloreze anumite cuvinte in strofele reconstituite (substantive, verbe), sa gaseasca semne de punctuatie potrivite, sa inventeze o melodie simpla sau sa ilustreze strofele.

Spor la joc.

Ema

Please follow and like us:

1 thought on “Poem in plic – joc cu cuvinte”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *