La scoala in Franta – carti si caiete

You may also like...

2 Responses

  1. Cosmina Tămaş spune:

    Nepoata mea a invatat in Franta in primii doi ani de scoala (CP si CE1). Am preluat in activitatea mea cateva idei pe care le-am intalnit in caietele ei si am apreciat in mod special Le cahier du jour si caietul de evaluare (un fel de foaie matricola, mai degraba), in care era notat amananutit nivelul achizitiilor copilului pentru fiecare competenta vizata de programa scolara, in fiecare trimestru. Nepoata mea, acum in clasa a IV-a, s-a intors atunci cu destule cunostinte de matematica in avans fata de elevii nostri de aceeasi varsta (ex.: elememte de geometrie,tabla inmultirii pana la 5 invatata in clasa I, adunari si scaderi in concentru mai mare decat la noi), cu notiuni de morfologie, cu cateva cunostinte generale de geografie si istorie a Frantei pe care ai nostri copii nu le dobandisera inca despre tara lor, precum si cu o buna cunoastere a instrumentelor muzicale, datorita orelor de muzica tinute de un profesr de specialitate, care s-a ingrijit sa le exemplifice pe viu cele predate, printr-o vizita la o institutie de profil din Paris). In rest, subscriu la observatiile semnalate. Am urmarit si urmaresc cu mult interes toate relatarile pe care le faci si pe aceasta tema si astept sa aflu ce vei povesti in continuare. Recunosc in ceea ce scrii multe lucruri care, acum 2 ani m-au surprins (unele in mod foarte placut). Numai bine!

  2. Ema Winter spune:

    Cosmina,
    Iti multumesc mult pentru raspuns. Ma bucur sa vad ca da, intr-adevar, sistemele din tari se completeaza.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: Content is protected !!