Joc matematic dulce

Imi place ca din cand in cand sa fac surprize. De data aceasta a fost una pentru care fiecare trebuia sa munceasca. Aflarea numarului necunoscut. Am impartit clasa de elevi in jumatate. O parte au primit pungute cu 2 bomboane si un exercitiu, cealalta jumatate doar biletelul cu exercitiile. Fiecare elev a avut ca sarcina sa isi rezolve exercitiul, apoi sa isi caute perechea, adica un copil care a obtinut acelasi rezultat. Fiecare copil cu punguta cu bomboane a cautat o pereche fara bomboane pentru a-i oferi o bomboana din punga sa.

Obiectivele acestei activitati: Copiii …
1. sa se distreze
2. sa li se para amuzant sa rezolve un exercitiu si sa isi caute perechea
3. sa imparta cu altii bomboanele
4. sa astepte 
5. sa coopereze
6. sa se distreze.
Ema 
Please follow and like us:

1 thought on “Joc matematic dulce”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *