joc cu litere si betisoare

Joc cu litere si betisoare

Acesta e un articol din seria Colaborari. El apartine invatatoarei Nicoleta Alina Badea.

Clasa pregatitoare este pentru mine o provocare . In fiecare zi ma gandesc ce sa mai ,,nascocesc” ca elevii mei sa fie fericiți și implicati în activitatile pe care le desfasoara. Am observat ca le place foarte mult sa manevreze obiecte asa ca dupa o idee preluata am facut un joc de citire si formare a cuvintelor cu ajutorul betelor de inghetata, un joc cu litere.

Joc cu litere si betisoare – joc colorat si amuzant

Pe coli colorate am scris diferite cuvinte si am facut buzunare pentru betele de inghetata. Copiii citesc cuvantul, spun semnificatia lui, il despart în silabe si il introduc într-o propozitie. Cu betele de inghetata, pe care sunt scrise litere, formeaza cuvantul numarand literele folosite. Ca o extindere a jocului se pot scrie cuvinte diferite , schimband prima sau ultima literă. Manevrarea betelor de inghetata si introducerea lor in buzunare a fost cea mai atractiva parte a jocului. Dupa ce vor face de mai multe ori acest lucru , acestea  se pot folosi la realizarea altor jocuri de cuvinte .

Gasesti pe blog si alte activitati cu litere Carte cu litera N, Schimba litera.

Cu drag,

Invatatoare Nicoleta Alina Badea

Scoala Carol I , Curtea de Arges, clasa pregatitoare B

Please follow and like us:

3 thoughts on “Joc cu litere si betisoare”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.