Inmultirea ca adunare repetata – 21 de fise

Am conceput 21 de fise de care am nevut nevoie la clasa. Exercitiile din caietele speciale nu ne dadeau posibilitatea de a exersa practic, prin desenare, inmultirea ca adunare repetata. Mi s-a parut important sa zabovesc la acest prim capitol o saptamana intreaga pentru a ma asigura ca toata lumea intelege despre ce e vorba.

Fisele se pot cumpara in format PDF din magazinul meu online Multiplication as Repeated Addition. (Documentul este scris in limba romana, doar descrierea si titlul sunt in engleza). Pentru a cumpara, trebuie sa va faceti cont pe site. Dupa ce cumparati, site-ul va trimite automat, formatul PDF.
Activitati propuse:
-copiii pot marca spatii ca linii si coloane pentru a ilustra inmultiri
-se pot realiza desene, grupate, pentru exemplificarea exercitiilor
-se poate exersa scrierea unei inmultiri ca adunare repetata si invers
-am conceput si 2 teste diferite pentru sfarsitul acestui capitol
-ultima pagina contine exercitii pe care copiii le pot rezolva contra cronometru (celor din clasa mea le place acest lucru, sunt mereu curiosi sa vada cat de rapizi pot fi).
Daca aveti intrebari sau sugestii, va rog sa lasati un comentariu.
Ema 

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.