inceput de an scolar

Inceput de an scolar cu o carte perfecta – If Everybody Did

Sunt mereu in cautare de carti care sa se deschida drum discutiilor despre ceva anume. Si daca ar fi sa fac un top 10 al cartilor de folos la scoala, iata una dintre ele: If Everybody Did, de Jo Ann Stover. E o carte perfecta pentru inceput de an scolar. E in limba engleza, insa eu am tradus-o copiilor pe loc. Are niste desene alb-negru foarte simple si sugestive si ridica probleme care ne apar mereu in clasa sau in viata de zi cu zi.
inceput de an scolar

Inceput de an scolar perfect

In mod sigur as aseza cartea aceasta pe lista de inceput de an scolar. E cartea de la care sa incepi o multime de discutii. Te poti raporta mereu la ea. O poti folosi la orele de dezvoltare personala. O poti folosi acasa. E acea carte simpla care spune multe prin doar cateva cuvinte si niste desene. Ne vom regasi cu totii in ea.
If Everybody Did That …
Ce s-ar intampla daca toata lumea ar rupe florile? Daca toti am intra murdari in clasa? Daca toti am chinui pisica? Ce s-ar intampla daca toti am lasa apa sa curga? Urmariti firul actiunilor, analizati consecintele, vorbiti despre cauza – efect.

Pe masura ce citeam, copiii se distrau, dar si exclamau: Chiar asa e! O, da, ce ar fi daca ….!

Imi place indeosebi faptul ca pe o pagina a cartii se pune intrebarea ce se intampla daca unul singur face ceva, iar pe cealalta parte ce se intampla daca mai multi / toti ar face acel lucru. Catastrofele nu se lasa asteptate si apar tocmai atunci cand ne e lumea mai draga, atunci cand nu dam importanta detaliilor, cand trecem nepasatori.

Dupa ce am citit cartea, am tot discutat. Apoi am trecut la realizarea unei carti simple, in care copiii au desenat si au scris „Ce s-ar intampla daca ….”

 

„Intoarceti” cartea

Cartea prezinta cateva aspecte negative. Incurajati copiii sa gaseasca si lucruri pozitive si discutati ce s-ar intampla daca toata lumea le-ar face. Vreme de cateva zile incercati sa tot adaugati pe lista voastra cate un lucru pozitiv pe care ar putea sa il faca toata lumea.

Puteti cumpara cartea de pe site-ul Books Express AICI sau pe Elefant Aici

Dati-mi un semn daca v-a placut si daca ati citit-o copiilor. Ce s-ar intampla daca toata lumea ar citi cartea?
Ema
Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.