Evaluarea nationala din perspectiva unei mame

You may also like...

3 Responses

 1. Antoaneta spune:

  Sunt curioasa cum percep si alti parinti aceste evaluari nationale. Saptamana aceasta este randul copiilor din clasa a VI-a.
  Din punctul meu de vedere, aceste evaluari nu sunt neaparat pentru copii, cat mai ales pentru evaluarea nivelului invatatorilor.
  Altceva se intampla cu evaluarea celor din clasa a VIII-a unde nota conteaza mai departe.
  Poate se mai schimba lucrurile. De ani buni, ministrii se perinda si sustin ca vor schimba lucrurile. Teoretic poate, dar practic doar se incarca materia.
  La clasa a IV-a manualele de istorie, geografie si biologie sunt o batjocura. De cele mai multe ori este nevoie de internet ori enciclopedii pentru a realiza o tema intru-cat manualul nu ofera informatiile cerute in caietele auxiliare.
  Multumesc, Ema, pentru intrebari. A fost prima data cand cineva mi-a cerut parerea. De obicei, scriu pe blogul meu despre astfel de situatii si nu numai. De data aceasta am acceptat invitatia ta de a raspunde la intrebari.

 2. andru spune:

  O observatie – Inspectoratul nu urmareste felul in care se face notarea, nu compara notele obtinute la teste cu cele obtinute in urma evaluarii obisnuite, la clasa pentru ca cerintele din testele acestea nu se evalueaza prin nota, ci printr-un sistem de coduri care corespund unui raspuns corect/incomplet/gresit/absent etc.

 3. Antoaneta spune:

  Afirmatia de mai sus am facut-o dupa ce am discutat cu 3 invatatoare de la scoli diferite. Eu nu lucrez in sistem asa ca nu pot confirma ori infirma cum se desfasoara lucrurile.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. CĆ¢mpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: Content is protected !!