Copilul meu nu stie nimic – cateva puncte de reper

You may also like...

10 Responses

 1. Gia Gianina spune:

  Multumim pentru recomandare, cred ca o voi achizitiona pentru cineva drag ce are un baietel!

 2. Ancuta anca spune:

  Nu știu de ce unii oameni încearcă să își forțeze propriul copil să fie la fel ca X sau Y, fiecare are propriul ritm, trebuie lăsat să se își dezvolte singur personalitatea, capacitatea de a învăța. Nici nouă, adulților nu ne place când cineva ne spune ce să facem cum să facem, implementându-ne cumva ideea că noi nu suntem în stare să facem acel lucru.
  Încă nu am copii dar mi s-a părut foarte interesant subiectul abordat în acest articol.

 3. Luca Raluca spune:

  Interesant articol! Abordarea părintelui este foarte importantă când apar astfel de situații.

 4. Gabi spune:

  Interesant, sunt niste lucruri bune de stiut pentru viitor. 👍🏼 Frumos articol!

 5. Kinga spune:

  Super! Mulțumesc frumos! Chiar atinge toate temerile părinților, totuși unii copiii se poate sa nu fie „late bloomer-i”, iar dacă in urma unui consult de specialitate se diagnostichează întârziere in dezvoltare, sunt de părere că ajutorul unui terapeut, la momentul potrivit e mai bun, decat sa așteptăm să înflorească. Sa zicem ca primește floarea îngrășământ, ajutor sa reușească să înflorească 🙂 Mult succes la articolele următoare!

 6. Asa cum a mentionat si Georgiana, am de gand si eu sa ii recomand cartea unei prietene care are o fetita mica. Sunt de parere ca ai ce invata din ea.

 7. Cel mai important pentru un copil este sa nu fie comparat cu altcineva. Chiar daca pe moment nu se vede, astfel de comentarii lasa urme adanci in capacitatea copilului de a intelege ca nu trebuie sa fii la fel ca X-ulescu.

 8. Ioana spune:

  Foarte interesant si util articol. Il dau mai departe cuiva care isi pune aceleasi intrebari. Multumesc!

 9. Foarte utile recomandarile. Voi tine cont de unele cand voi trata cu printesa mea cea mica <3

 10. Loredana spune:

  Mi-a placut comparatia facuta cu invatarea in etape. Si chiar asa este! Si noi, ca adulti, tot in etape invatam. Unii prind mai greu, altii mai usor pentru ca, suntem diferiti!
  Frumos scris! 🙂

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: Content is protected !!