decorul clasei

Ce culoare are clasa ta? – colectie de poze

Cum e clasa ta? Intr-un articol din anii trecuti vorbeam despre culorile potrivite claselor dintr-o scoala. Vorbeam despre impactul fiecarei culori si rolul ei in atmosfera clasei. Decorul din clasa ta e foarte important. Te ajuti de culoare pentru a atrage atentia, pentru a crea o anume atmosfera. Te folosesti de postere si desene pentru a ajuta invatarea. Clasa e spatiul unde copiii petrec mult timp. De aceea au nevoie de o atmosfera placuta, calda. Si clasa e si locul unde noi, cadrele didactice, petrecem deasemenea timp considerabil. O clasa frumoasa e locul unde intri cu drag. Poti citi aici despre culorile in clasele Waldorf . Iata si un alt articol de-al meu despre personalizarea decorului clasei.

Cat de importanta e culoarea in clasa ta?

Asa cum am precizat si mai sus, din inspiratia pedagogiei Waldorf, culoarea e importanta. Poate nu toata lumea are posibilitatea de a da o anume culoare peretilor. Albul ramane culoarea cea mai folosita, dar asta nu inseamna ca nu e bine. Culoarea alba da senzatia de mai mult spatiu, de aerisire. Vor spune unii ca e culoare de spital. Nici asta nu e de speriat. De fapt culoarea clasei tale e data nu doar de ce pui pe pereti. Culoarea, la propriu si la figurat, vine din decor, dar si din aranjamentul si designul pe care le-ai gandit. Si desigur, vine si din toata energia pe care oamenii, copii sau adulti, o au.

Dar pe langa aceste aspecte, ce culoare are clasa ta e un titlu metaforic. Adun aici poze cu clasele colegilor din scolile romanesti. Sa fie pentru inspiratie sau doar pentru a vedea cum arata clase din alte orase ale tarii.

 

Clasa simpla sau clasa decorata?

Desi m-am pronuntat in defavoarea etichetelor de genul clasa albinutelor,  alegerea fiecarui invatator, in functie de ce simte, e importanta. Ma gandesc  in primul rand la faptul ca e importanta pentru stilul de predare al invatatorului, pentru metoda sa de lucru, pentru abordarea pe care o gandeste. In plus, daca o idee ca a mea nu i-a schimbat viziunea, probabil ca respectivul invatator crede cu tarie in viziunea sa si asta e foarte important.

Cred ca dincolo de acest aspect, e foarte important ca de-a lungul anilor decorul clasei sa fie actualizat, imbunatatit si improspatat. Daca intr-o casa tablourile infrumuseteaza, in sala de clasa posterele si plansele au si un rol educativ.

Colectie de poze cu clasele voastre

Svetlana de la Scoala Gimnaziala Jurilovca, judetul Tulcea

Alina, Scoala Gimnaziala Ipotesti, judetul Suceava

Liliana, Colegiul de Arte, Baia Mare

Angelica, Scoala Gimnaziala „Caius Iacob”, Arad

Ozana, Scoala Gimnaziala nr 2, Resita

Diana, Scoala Gimnaziala „Nicolae Iorga”, Slatina


Dorina, Scoala Gimnaziala „George Cosbuc” Tg Mures

Iuliana, Scoala Gimnaziala „Gheorghe Titeica”, Craiova

Doina, Scoala „Iorgu Iordan”, Tecuci

Mihaela, Scoala „Nicolae Iorga”, Baia Mare

Adriana, Scoala Gimnaziala nr 5 „Elena Doamna”, Tecuci

Alexandra, Scoala Gimnaziala „Grigore Moisil”, Ploiesti

Ecaterina, Scoala Gimnaziala nr 198, Bucuresti

Anca, Scoala Gimnaziala „Al. Ioan Cuza”, Bacau

Geta, Scoala Dudestii Noi, Timis

clasa

Cornelia, Iasi – Gardul scolii arata minunat

clasa

Mariana, Scoala „Sf. Andrei”, Bucuresti – decor lila

clasa

Ionela, Scoala Generala „Avram Iancu”, Bistrita

clasa

Flo Beatrice, Scoala Deva

clasa

Ruchie, Scoala Valea Dacilor, Cosntanta

clasa

Iulia, Scoala „George Tutoveanu” Barlad

clasa

Daniela, Scoala nr 27, Timisoara

clasa

Cristina, Scoala Nr 7 Buzau

clasa

Diana, clasa a 4-a

clasa

Violeta, Brasov, Scoala ca o calatorie

clasa

Alina, Scoala Gimnaziala „Gala Galaction”, Mangalia

clasa

Delia, Scoala Gimnaziala „Mihai Dragan”, Bacau

clasa

Mihaela, Scoala 156 Bucuresti

clasa

Emilia, Scoala nr 5 „Elena Doamna”, Tecuci

clasa

Eugenia, Scoala nr 12 „B. P. Hasdeu”, Constanta

clasa

Ilona Mihaela, Scoala Gimnaziala nr 62, Bucuresti

clasa

Ema, Scoala Gimnaziala „Regina Maria”, Sibiu

clasa

In concluzie, clasele romanesti sunt extraordinare. Vesele si colorate. Se investesc timp si bani. E ca atunci cand iti construiesti propria casa. Esti atent la fiecare detaliu. Arata-ne clasa ta. Cum ai asezat bancile? Ce decor ai folosit? Ai o tema pentru clasa ta? Puteti viziona volumul doi al colectiei la urmatoarea adresa: Decorul clasei – Ce culoare are clasa ta?

Daca esti parinte, iti mai aduci aminte cum arata clasa ta din scoala primara?

Mult succes in noul an scolar 2017 – 2018!

Ema

Please follow and like us:

13 thoughts on “Ce culoare are clasa ta? – colectie de poze”

  1. Ce bine era sa arate asa clasele si pe vremea cand am inceput eu clasa 1 adica fix acum 20 de ani…imi aduc aminte de clasa mea…pereti albastrii,perdele maro…si singurele elemente de decor erau o icoana si um ghiveci cu o floare semi ofilita:)) o atmosfera obositoare! Ce bine ca lucrurile s-au schimbat in bine:)

  2. AAAAAA, eu am prins prima perioada a anilor 1990 in scoala generala. Nu cred ca vreti sa stiti cum …nu erau decorate clasele pe atunci. Prefer sa nu-mi amintesc. De fapt, pe toata perioada scolii / liceu/ facultate toate clasele in care am invatat au fost sub orice critica. Mna, acum sistemul de invatamant a mai evoluat slava cerului. Pe atunci se facea educatie cu rigla si trasul de perciuni / urechi.

    Ma bucur insa ca exista oameni care isi dau interesul sa creeze o atmosfera placuta si colorata la clasa pentru copii lor. O sa-i urmareasca intr-un mod pozitiv si cred ca astfel de lucruri stimuleaza pofta lor de a invata si creativitatea.

  3. Frumoasa galerie de clase ai ales! Eu sunt de acord ca o clasa de studiu pentru prescolari si scolari de ciclu primar sa fie cat mai colorata si animata. Am avut norocul ca parintii mei sa ma dea la o clasa de Step by Step din clasa 1, unde totul era diferit fata de o clasa normala din Romania pe vremea aceea. Decorul, bancile, profesorii, materiile.

  4. Foarte colorate si dragute clasele. ?? Imi aduc aminte ca in gradinita copilariei mele, peretii erau albi, dar decorati cu multe desene si rafturi cu jucarii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.