clasa pregatitoare joc cu litere

Broscute la clasa pregatitoare – un joc cu litere

Orice metoda didactica e buna daca ii angajeaza activ pe copii, daca faciliteaza invatarea si totul devine o joaca. Va prezint mai jos o idee de activitate … brotaceasca la clasa pregatitoare. Ideea apartine Alexandrei Mosoiu din Hunedoara si imi place mult deoarece broscuta e tare ochioasa si se potriveste foarte bine cu temele abordate. La clasa pregatitoare un joc cu litere e mereu binevenit.

 

O broscuta, doua, trei …

Alexandra  Mosoiu e invatatoare la clasa pregatitoare B , Colegiul Economic ” Emanuil Gojdu ” Hunedoara. Ea a venit cu ideea aceasta de a integra activitatile de la orele de stiinte si comunicare. Pentru ca se aflau la unitatea Animalele, au vorbit despre animale salbatice, acvatice de data aceasta. Au aflat o multime de curiozitati despre animale. Una dintre ele este aceea ca limba lunga si lipicioasa a unei broaste este prinsa in partea din fata a gurii; broasca poate sa isi arunce limba in afara pentru a-si captura prada cu o viteza remarcabila.

 

clasa pregatitoare un joc cu litere

 

De la broscute la litere si cuvinte a fost doar un pas. Copiii s-au imprietenit cu broscutele. Le-au colorat, le-au decupat, le-au lipit o limba lunga si rosie. Le-au ajutat sa prinda litere, silabe, cuvinte, asa cum ar prinde muste. Copiii au scris pe limbile rosii cuvinte cu literele invatate: A, M , N , U , I ,E.  Copiii au scris singuri cuvintele. Apoi fiecare a venit in fata celorlalti si si-a prezentat broscuta, a citit cuvintele, si-a corectat greselile, au stabilit care sunt doar silabe, care sunt cuvinte.

 

Suport vizual si manipulare

Foarte multi copii invata mai usor daca au un suport vizual. O imagine dragalasa, prietenoasa, cum e broscuta in cazul de fata, transforma activitatea in joc. Limba lunga e chiar amuzanta. Si ce activitate inedita e sa scrii cuvinte pe limba! Actiunile simple de colorare si decupare dau de fapt broscutei un caracter personalizat: fiecare o coloreaza asa cum doreste. Chiar daca toate sunt verzi, copiii vad un rezultat palbabil al muncii lor si stiu ca fiecare s-a straduit sa o personalizeze intr-un anume fel. Colorand si decupand e ca si cum ar fi dat nastere acestei jucarii simple.

 

Daca aveti si voi idei de activitati integrate, colorate, amuzante, la clasa pregatitoare un joc cu litere, la clasa a treia un joc cu substantive sau verbe, trimiteti-mi povestea voastra.

Gasiti pe blog si alte idei de activitati pentru clasa pregatitoare Semn de carte soricel – S de la soricel , Ina gaina – poveste pentru litera I

Alexandra Mosoiu si Ema

 

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *